Barvířské rostliny

Čtvrtek, 22. Květen 2014
Microsoft Office document icon Barvířské rostliny250 KB

Středočeské muzeu v Roztokách u Prahy zve na vernisáž a výstavu:

Od bezu k šafránu. Barvířské rostliny

Kdy: 6. 6. 2013 — 5. 11. 2014

Kde: Galerie/kabinet

V prostorách Galerie/Kabinetu čeká na návštěvníky jarní výstava z říše rostlin. Pozornost obrátíme k rostlinám barvířským. Dozvíte se mnohé jak o historii barvení rostlinnými barvivy, tak o jednotlivých rostlinách a jejich použití, včetně ukázek vzorků barvených tkanin. Výstava to bude vskutku pestrobarevná a nebude chybět hravý koutek pro děti i dospělé!

Co možná nevíte: V Čechách a na Moravě se barvíři dělili na tzv. černobarvíře a krasobarvíře. Černobarvíři barvili na černo, na modro a na hnědo. Krasobarvíři na žluto, červeno a zeleno. Zdroje některých přírodních barviv se nacházely i u nás. Například mořena barvířská se pěstovala v okolí Prahy a Brna již v 17. století. Po celý středověk se v Čechách a na Slovensku pěstoval boryt a šafrán (na Moravě již ve 13. století). Na zušlechtění lněných výrobků se podíleli běliči, barvíři pláten a mandlíři. V 15. století měli pražští běliči své bělidlo pod Letnou a roku 1562 si založili cech, a to nejen pro Prahu, ale pro celé České království. - Ještě mnohem více se dozvíte v Roztokách!

Vstupné do muzea: dospělí - 50,- Kč, děti - 30,- Kč; rodinné - 130,- Kč; školy - 30,- Kč