Všemi smysly / Hmatové modely zámku

Středočeské muzeum sídlí v areálu roztockého zámku. Právě náš zámek je nyní možné si nejen prohlédnout a navštívit, ale i osahat. Jak se v průběhu své historie přeměnil ze středověké tvrze s vodním příkopem, v palác z doby Lucemburků až po dnešní podobu. Jak se měnily střechy, okna, hradby? Jak přibývaly či ubývaly věže a ochozy? Co přetrvalo staletí až dodnes?

Stavební vývoj zámku prošel 5 etapami, tedy 5 architektonickými proměnami: od vodní tvrze (ze 13. století) přes objekt s gotickou tvrzí (konec 14. století), renesanční podobu (na přelomu 16. a 17. století), barokní přestavbu (z 18. století) až po současnost.

Pět hmatových modelů o velikosti 70 x 25 (š x v) cm vzniklo díky realizaci projektu Zpřístupnění nových expozic Středočeského muzea v Roztokách u Prahy pro nevidomé a slabozraké, za finanční spoluúčasti Ministerstva kultury ČR.

„Možnost osahat si model konkrétního objektu je podle osobní konzultace s nevidomými velmi zajímavá a poučná. Vedle samotné proměny zámku lze ukázat rozdíly mezi charakteristickými prvky jednotlivých časových období,“ přibližuje prvotní myšlenku vedoucí k realizaci projektu ředitelka muzea Zita Suchánková.

Modely jsou zpřístupněny po celý rok v otevíracích hodinách muzea.

Všemi smysly / Hmatové modely zámku
Ke stažení: