Dny evropského dědictví

Pondělí, 1. Září 2014
Microsoft Office document icon Dny evropského dědictví52 KB

Dny evropského dědictví:  V ROZTOKÁCH S FILHARMONIKY A MALOVÁNÍM

Koncert vážné hudby doplní MALÍŘSKÝ PLENÉR v krajině, nová kniha a prohlídka zámku zdarma

Program DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ, do kterých se pravidelně zapojuje i Středočeské muzeum v Roztokách, letos přináší návštěvníkům v sobotu 6. září od 16 hodin koncert Filharmonického komorního orchestru České filharmonie a od 10 hodin Malířský plenér: BARVA, LINIE A SVĚTLO V KRAJINĚ vedený malířkou Adélou Karger, oslavující tvorbu Zdenky Braunerové a Antonína Chittussiho. Akce je součástí Salonu Zdenky Braunerové, který každoročně připomíná význam české malířky, grafičky a knižní výtvarnice. Letos od její smrti uplynulo 80 let… Akci podpořilo Město Roztoky.

V sobotu 6. září se Historický sál (v případě deště) nebo nádvoří roztockého zámku (pokud bude hezky – a to podle předpovědi hydrometeorologů být má) rozzvučí tóny skladeb J. V. Stamice, J. Suka a A. Dvořáka, v podání dvanáctičlenného Filharmonického komorního orchestru souboru České filharmonie. Koncert vážné hudby naváže na Malířský plenér, ve kterém se amatérští výtvarníci pod vedením Adély Karger pokusí zachytit krásu přírody Tichého údolí, jež tak fascinovalo krajinářské malíře. (Na Malířský plenér si zájemci předem musí rezervovat místo – tel.: 774 054 842, adelakarger@email.cz.)  Zájemci o prohlídku zámku budou mít mimořádně možnost prohlédnout si nové expozice s průvodcem v čase 14 – 18 hodin zdarma.

U příležitosti 80 let od úmrtí Zdenky Braunerové vydalo Středočeské muzeum publikaci s názvem Zdenka Braunerová (ne)obyčejný život malířky (ve spolupráci se Salonem Zdenky Braunerové, o. s. a za finanční podpory Ministerstva kultury), kterou bude možné poprvé zakoupit právě během sobotního programu v akční ceně 80,-Kč.

Bohužel pro letošní rok musí zůstat veřejnosti nepřístupný objekt - Ateliér Zdenky Braunerové, který je  od roku 1974 spolu s Braunerovým mlýnem (v roce 1861 zakoupen F. A. Braunerem pro letní rodinné sídlo; po jeho smrti byla část vily pronajímána) součástí areálu Středočeského muzea. Oba domy jsou uzavřeny z důvodu povodní v červnu 2013, čekají na rekonstrukci (předpokládaný termín otevření: jaro 2015).

Víte, že Zdenka Braunerová (*9. 4. 1858 – +23. 5. 1934):

• se narodila jako poslední ze čtveřice dětí; jejím otcem byl tehdy významný advokát a poslanec říšské rady JUDr. František August Brauner pocházející z mlynářského rodu z Litomyšle?
  • se jako jedna z prvních žen profesionálně zabývala výtvarným uměním; kariéru zahájila studiem v Paříži na Akademii Colarossi?
  • dosáhla řady mezinárodních ocenění (Londýn, Paříž, Saint Louis, Praha, Berlín) i na poli dekorativního umění, zejména svými návrhy a malbou skla?
  • si sama, inspirovaná návrhy anglických venkovských domů, navrhla a nechala v Roztokách postavit ateliér  (v letech 1903–1904), který je od roku 1974 ve správě Středočeského muzea v Roztokách (od povodně v roce 2013 dočasně uzavřen)?
  • organizovala v roztockém ateliéru setkávání českých literátů a výtvarníků; navštívili ji zde i významné zahraniční osobnosti, např. francouzský básník Paul Claudel a generál Maurice Pellé?
Portrét Zdenky Braunerové