Den Středočeského kraje

Čtvrtek, 23. Říjen 2014
Microsoft Office document icon Den Středočeského kraje 201476.5 KB

V Roztockém muzeu si potiskem zkrášlíme tričko nebo tašku

28. říjen je nejen státním svátkem u příležitosti Dne vyhlášení samostatného Československa, ale tradičně rovněž DNEM STŘEDOČESKÉHO KRAJE. Ten má své místo v i v kalendáři akcí Středočeského muzea v Roztokách.  Na návštěvníky čeká výtvarná barvířská dílna, kde si mohou zdarma vylepšit něco ze svého šatníku...

Od 10 do 14 hodin bude muzejní botanička Veronika Dlouhá seznamovat zájemce o barvířské rostliny s nástrahami, které barvířské řemeslo v praxi přináší. Barvířské dílny, které doprovázejí již 4 měsíce trvající výstavu Od bezu k šafránu / Barvířské rostliny, účastníkům nabídly barvení hedvábného šátku a výrobu vzorníčku z příze. Tentokrát budeme tisknout… Tento způsob si již vyzkoušely děti z nedalekých mateřských škol. Práce je to zajímavá a výsledek zaručený! Každý si odnese buď vylepšený vlastní kus oděvu (měl by být z přírodního materiálu), nebo bavlněnou tašku, kterou příchozím muzeum k potisku nabídne. Účast na Barvířské dílně je 28. října zdarma.

S pocitem zkušeného tvůrce si pak lidé mohou projít výstavy, které v současnosti ve Středočeském muzeu probíhají:

• OD BEZU K ŠAFRÁNU / BARVÍŘSKÉ ROSTLINY – pestrobarevná výstava o začátcích i současnosti přírodního barvení – končí 6. listopadu 2014
  • TAJEMSTVÍ ROSTLIN – výstava mikrofotografií Viktora Sýkory zachycující plody rostlin – končí 28. 10. 2014

Mimořádně v úterý budou otevřeny i zámecké expozice: Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce a Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt.

Tiskařskou barvířskou dílnu si už vyzkoušely třeba děti z MŠ v Úněticích