V Roztokách betlémy, tentokrát tištěné

Pátek, 28. Listopad 2014
Microsoft Office document icon BETLÉMY, TENTOKRÁT TIŠTĚNÉ74 KB

Středočeské muzeum zve na přehlídku unikátních exponátů

Ve čtvrtek 27. listopadu 2014 byla v Roztokách zahájena výstava BETLÉMY, TENTOKRÁT TIŠTĚNÉ, která navazuje na tradici betlemářských výstav ve Středočeském muzeu. V prostorách Galerie je do 1. února 2015 k vidění unikátní ucelená přehlídka exponátů, která dosud nikde v České republice vystavována nebyla. Na 165 metrech čtverečných výstavních ploch na návštěvníky čeká 48 betlémů a 168 archů mapujících vývoj betlémů od přelomu 19. do třetí čtvrtiny 20. století.  Autorkami výstavy jsou Ivana Kubečková, etnografka Středočeského muzea a Zita Suchánková, jeho ředitelka.

Výstava představuje širokou produkci papírových betlémů z tiskařských dílen v 19. století, rozkládací barvotiskové reliéfní betlémy počátku 20. století, autorské betlémy umělecké klasiky: Mikoláše Alše, Josefa Weniga, Marie Fischerové-Kvěchové, Josefa Lady atd., oblíbené reklamní betlémy meziválečné éry, betlémy spolků či národopisných regionů až po výběr z kvalitní autorské tvorby poválečných let.

„Rukama nám prošlo 1541 figurek, 168 archů a 48 betlémů od 44 vydavatelů a 36 autorů,“ upřesnila v úvodním slově Zita Suchánková. Jádrem výstavy se staly kolekce soukromých sběratelů, doplněné vlastními fondy muzea a zápůjčkami z dalších institucí. V Roztokách najdeme nejeden skutečný sběratelský klenot – např. v Čechách dosud nejstarší známé betlémové archy – jesličky ze sklonku 18. století od pražského rytce Jana Jiřího Balzera. Jedinečná je i šíře vystavované sbírky tištěných betlémů. Tištěné betlémy bývají běžně zastoupeny ve fondech řady institucí, většinou se však nejedná o systematicky budované kolekce. „Naštěstí existují nadšení soukromí sběratelé, kteří se na betlémy vydané tiskem specializují a jejichž sbírky napomohly ke vzniku této výstavy,“ dodala na závěr slavnostního zahájení výstavy Ivana Kubečková.

Výstava BETLÉMY, TENTOKRÁT TIŠTĚNÉ trvá do 1. února 2015 a je otevřena od středy do neděle 10 – 18 hodin. Ve dnech: 24. 12. a 31. 12. 2014 otevřeno 10 – 15 hodin.

… z vernisáže BETLÉMY, TENTOKRÁT TIŠTĚNÉ