Dobřichovické vily v muzeu

Čtvrtek, 26. Únor 2015
Microsoft Office document icon Dobřichovické vily68 KB

Výstava sídel pražské honorace je od dnešního dne k vidění v Roztockém muzeu

Malá výstavní síň zámku Středočeského muzea v Roztokách u Prahy hostí výstavu DOBŘICHOVICKÉ VILY – sídla pražské honorace, která je k vidění od 26. února do 20. září 2015. Místo jejího konání nebylo zvoleno náhodně, vždyť v Roztokách vznikla vůbec nejstarší villegiatura, vázaná na hlavní město Prahu….

Vilová architektura známého letoviska vyrostlého v malebné kopcovité krajině na pravém břehu Berounky v části Dobřichovic zvané Brunšov byla proslulá u nás i v cizině svou výstavností již na počátku 20. století. Pozoruhodná architektura dobřichovické villegiatury je na výstavě zastoupena souborem 36 vil postavených mezi lety 1880–1945. Kvalitní současné fotografie od tří uměleckých fotografů, plány vil i dobové fotografie či pohlednice přiblíží návštěvníkům mimořádnou hodnotu letoviska i osobnosti majitelů vil.
Není zde opomenuto ani zahradní umění, které vždy tvořilo důležitou součást zdejší vilové architektury. Výstava věnovaná sídlům pražské honorace vznikla díky spolupráci s Národním památkovým ústavem a Státním okresním archivem Praha-západ. Záměrem tvůrců je v následujících letech na výstavu navázat a postupně představit i jiné význačné vilové lokality…

Výstava je k vidění na zámku v Malé výstavní síni od středy do neděle: 10 - 18 hodin.

Pozn.: Malá výstavní síň se nachází v 1. patře zámku; výstava Dobřichovické vily je tak doplněním stálé expozice Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt.

Dobřichovické vily