Vzácná francouzská návštěva v Roztokách

Středa, 11. Březen 2015

Od 23. října 2015 bude v Roztokách k vidění unikátní výstava: PELLÉ – BRAUNEROVÁ zkřížené osudy mezi Čechami a Francouzi, mapující osudy dvou významných osobností.  V rámci příprav zavítala do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy paní Isabelle Monzini (Sandiford Pellé), vnučka Maurice Pellého s manželem.

Isabelle Monzini je dcerou Maryšky Pelléové (1922–2014, její matka Jarmila Braunerová byla neteří malířky Zdenky Braunerové), a vnučkou Maurice Josepha Pellého (1863 – 1924), francouzského generála, který byl v lednu 1919 postaven do čela francouzské vojenské mise v ČSR a od června téhož roku vykonával na žádost prezidenta funkci vrchního velitele Československé armády – náčelníka Hlavního štábu Československé branné moci).  Isabelle si v úvodu svého pobytu prohlédla muzejní depozitář a v něm uložená výtvarná díla  Zdenky Braunerové. V roztockém depozitáři se chystá strávit několik následujících dnů. Prošla si zámeckou expozicí "pražských lufťáků“ – Jak se jezdilo do Roztok na letní byt, dnes navštívila Regionální muzeum v Jílovém u Prahy.

O čem bude výstava  PELLÉ – BRAUNEROVÁ  zkřížené osudy mezi Čechami a Francií?

Výstava přiblíží návštěvníkům ve zkratce genezi francouzsko-českých vztahů před první světovou válkou a těsně po ní prostřednictvím osudů dvou význačných osobností evropského formátu, jejichž cesty se kříží, aniž by o sobě věděly, a které se setkaly na sklonku života. Porovná rodinné zázemí protagonistů, původ, vzdělání, názor na svět a kariéru, jejich oboustranný obdiv i obdiv jednoho k zemi toho druhého, pokusí se ilustrovat rozvoj dvou evropských velkoměst, Prahy a Paříže, ale také milostné vzplanutí generála Pellého k Járince, neteři Z. Braunerové.

Isabellu Monzini v depozitáři roztockého muzea doprovázela historička Marcela Šášinková.