Mezinárodní den muzeí a GLORIA MUSAEALIS

Středa, 13. Květen 2015

Mezinárodní den muzeí v roztokách slavíme už v neděli

Vstupné pro rodiny s dětmi za pět korun! Jak dopadne GLORIA MUSAEALIS 2014?

Neděle 17. května 2015 bude ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy ve znamení Mezinárodního dne muzeí (i když jeho oficiálním termínem je pondělí 18. 5., ale to máme v Roztokách zavřeno).  Tentokrát jsme se rozhodli vyjít vstříc především rodinám s dětmi – mají vstup do všech výstav a zámeckých expozic za pouhých 5 Kč!

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Od Ameriky po Ocenánii, přes Evropu, Asii a Afriku, je tato událost každoročně celosvětově významnou. Letos slavíme pod heslem Muzea pro udržitelnou společnost

V České republice je oslava Mezinárodního dne muzeí tradičně spjatá s vyhlašováním ceny Gloria Musaealis. O cenu v rámci XIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis 2014 usiluje i roztocké muzeum, které se s realizací projektu „Rekonstrukce a nové využití zámku v Roztokách u Prahy“ dostalo do užší nominace v kategorii Muzejní počin roku 2014! Cílem tohoto projektu je zvýšit turistický potenciál významné turistické destinace Středočeského kraje prostřednictvím zkvalitnění nabídky služeb muzea. Projekt rekonstrukce zámku skončil 30. června 2014 a jeho celkové náklady na realizaci činily zhruba 80 mil. Kč. I díky zprovoznění zámku se v loňském roce podařilo do Roztok přilákat rekordních 31.546 návštěvníků.

V neděli už budeme vědět, jak úspěšní jsme v Glorii byli.  „Určitě nejsme bez šance, ale konkurence je letos velice silná, uvidíme,“ komentuje vyhlídky ředitelka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy Zita Suchánková: Držte nám pěsti!“

Vyhlášení letošních výsledků soutěže GLORIA MUSAEALIS proběhne ve čtvrtek 14. května od 14 hodin v Obecním domě v Praze.

V kategorii Muzejní počin roku 2014 v rámci XIII. ročníku soutěže Gloria Musaealis 2014 je v užší nominaci i realizace projektu "Rekonstrukce a nové využití zámku v Roztokách u Prahy".