Ateliér Zdenky Braunerové k vidění od 13. června!

Den vydání: 
Čtvrtek, 4. Červen 2015
PřílohaVelikost
Microsoft Office document icon Otevření Ateliéru zdenky Braunerové200.5 KB

Na slavnostní otevření naváže Muzejní noc s koncertem filharmoniků

Sobota 13. června 2015 bude dalším významným dnem Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Téměř dva roky poté, co  povodeň zaplavila Areál Braunerova mlýna a v něm všechny tři muzejní budovy,  se jedna z nich - Ateliér Zdenky Braunerové - znovu otevře veřejnosti. Slavnostní události předcházela zhruba půl roku trvající rekonstrukce areálu za více než 8 milionů korun.

„Jsem moc ráda, že se podařilo rekonstrukci ukončit v termínu, který jsme si vlastně vysnili,“ netají svou spokojenost ředitelka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy Zita Suchánková. Dobře ví, že nemalá část návštěvníků znovuotevření  ateliéru očekává s nadšením.  Vždyť osobnost Zdenky Braunerové (9. 4. 1858 – 23. 5. 1934) a její tvorba nepřestávají kulturní veřejnost do Roztok lákat i když byl ateliér mimo provoz. Česká malířka, grafička, knižní výtvarnice a propagátorka lidového umění zejména ve Francii, byla jednou z prvních žen své generace, které se zabývaly výtvarným uměním profesionálně.

Na Slavnostní otevření ateliéru volně naváže program Muzejní noci, jejím vrcholem se stane koncert Filharmonického komorního orchestru v 19 hodin na nádvoří zámku. Filharmonici si zdejší  jedinečné prostředí vyzkoušeli již před rokem, v rámci akce Salon Zdenky Braunerové. A protože se jim zámecká kulisa zalíbila, hodlají zde dále rozvíjet tradici koncertů vážné hudby (již 6. září 2015 se sem vrátí znovu).

Program SLAVNOSTNÍHO OTEVŘENÍ ATELIÉRU ZDENKY BRAUNEROVÉ dne 13. června 2015: 

10:00 - 17:00 Malířský plenér s Adélou Karger - nutno předem rezervovat místo, max. 10 osob
17:00 Slavnostní otevření Ateliéru
17:45 Vystoupení pěveckého sboru ROSA
Během odpoledního programu piknik v zahradě Ateliéru
19:00 Koncert Filharmonického komorního orchestru na nádvoří zámku
17.00 - 22:00 VSTUP DO VŠECH EXPOZIC A VÝSTAV ZDARMA v rámci akce MUZEJNÍ NOC

Nad akcí převzali záštitu Miloš Petera, hejtman Středočeského kraje a Jan Jakob, starosta města Roztoky.

Co byste měli vědět o Ateliéru Zdenky Braunerové: 

  • Pro stavbu si malířka vybrala a přikoupila pozemek poblíž řeky Vltavy, v sousedství zahrady bývalého mlýna, který rodině Braunerových od roku 1861 sloužil jako letní vila.
  • Postaven byl v letech 1903–1904. Zděná budova ateliéru se sedlovou střechou obsahuje prostornou malířskou dílnu s velkým oknem, salon pro setkávání s návštěvami a otevřenou místnost v podkroví (tzv. palandu) pro odpočinek.
  • Budova přestala svému účelu (jako malířský ateliér) sloužit po smrti Zdenky Braunerové v roce 1934. V následujících letech přešel dům do vlastnictví několika majitelů a postupně chátral. V roce 1974, vzápětí po koupi Braunerova mlýna Středočeským muzeem, odprodal soukromý majitel muzeu i budovu Ateliéru, a tím došlo k opětovnému scelení areálu.
  • V interiéru je  kladen důraz na autenticitu mobiliáře a věrohodnost celkového působení instalovaných prostorů, s využitím dobových snímků, které zachycují interiér v době Zdenky Braunerové. Je vybaven historickým nábytkem dvojího původu: jednak přímo z pozůstalosti rodiny Braunerových, a pak též dobovým nábytkem typově odpovídajícímu malířčině vkusu.
  • Vznikla zde mimořádně kultivovaná, v podmínkách České republiky ojedinělá, silně působivá expozice…

Od 14. června 2015 bude umožněn vstup na časové vstupenky, rezervace na tel. 233 029 060, nebo na e-mailu pokladna@muzeum-roztoky.cz, max. počet osob ve skupině je 7. Vstupné 30,- Kč pro děti do 15 let a 50,- Kč pro dospělé; 130,- Kč je rodinné vstupné (2 dospělí + max. 4 děti).  

Galerie: 
První velká povodeň v roce 2002 zalila celý areál Braunerova mlýna…
Interiér ateliéru vypadá, jako by malířka jen na chvíli odešla…
Čokoláda vyrobená u příležitosti slavnostního otevření