ČESKÝ PLAKÁT...

Den vydání: 
Pátek, 3. Červenec 2015
PřílohaVelikost
Microsoft Office document icon ČESKÝ PLAKÁT...241.5 KB

Výběr toho nejlepšího z tištěné reklamy představí výstava v Roztokách 

Výstava ČESKÝ PLAKÁT… si vzala za cíl zdokumentovat nejrůznější výtvarné styly v plakátu od přelomu 19. a 20. století do 80. let 20. století. Většina se zabývá obchodní reklamou, filmovou propagací a politickou propagandou. Vidět ji můžete od 10. července do 27. září 2015, od středy do neděle 10 – 18 hodin v obou výstavních prostorách: Velké výstavní síni a Galerii/Kabinetu.

Nejstarší české historické plakáty jsou ve stylu secese a art deco. Vedle ukázky anonymních českých plakátistů a typografů mají své zastoupení v Roztokách představitelé školy geometrického stylu art deco v plakátu Františka Kysely (1881-1941) a Jaroslava Bendy (1882-1970).
Patrně největší pozornost přitáhne objevná tvorba Miloše Slováka (1885-1951), dnes téměř zapomenutého českého malíře a reklamního grafika, který získal praktické zkušenosti ve Spojených státech, kam po ukončení studia odjel kolem roku 1914 na stáž. V obchodní reklamně dosáhl prestižního postavení grafického designéra u firmy Baťa ve Zlíně, kde se po celá 30. léta podílel na tvorbě Baťova firemního stylu. Zaujme pozoruhodnou šíří návrhů pro úspěšné prvorepublikové firmy Sypsi a Thymolin. Z té doby se také traduje výraz „thymolinový úsměv“.
Unikátní litografií je prezentován i nejvýznamnější tvůrce secese Alfons Mucha (1860-1939), který svá stěžejní divadelní plakátová díla vytvořil na sklonku 19. století v Paříži.

Politická propaganda je na výstavě zastoupena souborem ukázek prvorepublikových politických plakátů z třicátých let, které doplňuje styl tzv. socialistického realismu. Plakáty do sklonku 80. let tvořily typický kolorit veřejného prostoru s výzvami k prvomájovým oslavám, mezinárodním dnům dětí a žen…

Významné postavení v historii tištěné reklamy měl český filmový plakát, především pak ve znárodněném poválečném československém filmovém průmyslu mezi lety 1945-1992. Byly to právě české filmové plakáty, které na výstavách při mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech, Cannes, Paříži, Chicagu a Hollywoodu získávaly prestižní ocenění! Zdeněk Ziegler (*1932) se v roce 1970 proslavil plakátem Psycho k filmovému hororu Alfreda Hitchcocka. Karel Vaca (1919-1989) mj. vytvořil v roce 1962 oceněný plakát ke Sladkému životu Federica Felliniho. Mezi pracemi dalšího vynikajícího grafika Milana Grygara (*1926) nechybí plakát Muzika pro dva, za který obdržel Stříbrného Huga na festivalu v Chicagu v roce 1980.

Výstavu ČESKÝ PLAKÁT… pro Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy připravila Agentura ProVás, která provozuje v Praze od dubna 1999 prodejní galerii historických plakátů a jejich reprintů. Současná výstava prezentuje výběr děl z jejího rozsáhlého archivu. Agentura sama vznikla v roce 1996 mj. s posláním vytvářet pracovní a podnikatelské příležitosti pro osoby se zdravotním znevýhodněním..

VERNISÁŽ VÝSTAVY ČESKÝ PLAKÁT… PROBĚHNE VE ČTVRTEK 9. ČERVENCE OD 17 HODIN.

Co byste si na výstavě ČESKÝ PLAKÁT… neměli nechat ujít:

  • pozoruhodný unikát - benefiční plakát pro Loterii Národní jednoty severočeské, litografie z roku 1911 od Alfonse Muchy; je na něm zobrazena symbolická postava matky, která se obrací k divákovi gestem ruky, prosícím o pomoc pro svou plačící dceru. Obě postavy halí černá mračna. Jedná se o plakát na podporu českého školství v době rakousko-uherské monarchie, kdy český jazyk mohl být vyučován pouze v privátních školách podporovaných dobročinnými vlasteneckými českými spolky…
  • velkoplošné plakáty Miloše Slováka, které jsou založeny na dokonale zvládnutém stylu, své plakáty nikdy nepodepisoval, neboť jeho hlavní tvůrčí doménou byla malířská tvorba…
  • reprezentativní ukázky z filmových plakátů od Zdeňka Zieglera, který za vynikající plakátovou tvorbu obdržel 13. září 2001 čestný doktorát na Miami University v USA…
  • filmové plakáty od Milana Grygara, malíře a konceptuálního umělce, který se ve své tvorbě zabývá vzájemnými vztahy obrazu, zvuku a prostoru, kterými se vepsal mezi význačné tvůrčí osobnosti současného evropského a amerického umění...
  • a mnohé další J
Galerie: 
Plakát
Filmový plakát Zdeňka Zieglera k filmu Psycho