Zámek v Roztokách má svůj hmatový model

Středa, 27. Leden 2016

Středočeské muzeum přibližuje jedinečnost historického zámku nevidomým a slabozrakým

V rámci rozšiřování nabídky služeb pro návštěvníky Středočeského muzea v Roztokách u Prahy,  významné turistické destinace kraje, bude v nejbližších dnech historický objekt zámku bližší též nevidomým a slabozrakým…

Hmatový model o velikosti 70 x 25 (š x v) cm, vytvořený Pavlem Jedličkou (firma Architektonické modely etc.) vznikl díky realizaci projektu Zpřístupnění nových expozic Středočeského muzea v Roztokách u Prahy pro nevidomé a slabozraké, za finanční spoluúčasti Ministerstva kultury ČR. Celková cena modelu činí 90.000 korun.

„Možnost osahat si model konkrétního objektu je podle osobní konzultace s nevidomými velmi zajímavá a poučná. Dá se na ní vedle samotné proměny zámku ukázat rozdíly mezi charakteristickými prvky jednotlivých časových období,“ přibližuje prvotní myšlenku vedoucí k realizaci projektu ředitelka muzea Zita Suchánková.

Stavební vývoj zámku prošel 5 etapami, tedy 5 architektonickými proměny: od vodní tvrze (ze 13. století) přes objekt s gotickou tvrzí (konec 14. století), renesanční proměnu (na přelomu 16. a 17. století), barokní přestavbu (z 18. století) až po současnost. Roztocké muzeum by časem rádo nechalo vyrobit a nabídlo návštěvníkům modely všech 5 proměn. Letos začínáme. První model, u kterého nechybí popisný text v Braillově písmu, představuje současnou podobu zámku.

Nejen vidět, ale i osahat si ho budou moci návštěvníci v Informačním centru, v přízemí zámku, poprvé v pátek 29. ledna.

Zámek v Roztokách má svůj hmatový model