Papírová hračka v Roztokách

Den vydání: 
Středa, 13. Duben 2016
PřílohaVelikost
Microsoft Office document icon Papírová hračka v Roztokách158.5 KB

Středočeské muzeum zve na výstavu, kterou byste si měli střihnout!

Papírové hračky jsou obecně považovány za objekty sloužící pouze k dočasné zábavě dětí i dospělých. Jejich tradice pochází z Dálného východu. Dělíme je na skládačky, vystřihovánky, makety a plastické objekty z papíroviny… V Galerii/Kabinetu Středočeského muzea v Roztokách u Prahy jsou papírové unikáty ze sbírky manželů Pecháčkových k vidění na výstavě PAPÍROVÁ HRAČKA od 15. dubna do 7. srpna 2016, od středy do neděle, 10 – 18 hodin.

Papírové hračky mají dlouhou historii, pestrou škálu druhů a často se stávají sběratelskými objekty.  První papírové skládanky tzv. origami pocházejí z Dálného východu, tedy z oblasti, kde byl papír  objeven. Zatímco dnes jde o populární rukodělné umění,  původně bylo origami určeno k výzdobě chrámů. Už v 15. století se začínají objevovat první papírové modely a vystřihovánky, svou roli zde sehrálo zdokonalení tiskařské techniky a rozšíření tisku svatých obrázků. Nejstarší známou vystřihovánkou v Evropě jsou z roku 1470 dvě opice jedoucí na koni, které bylo možno složit do tvaru větrníčku, jenž byl poháněn teplým vzduchem z kamen. V 18. století se v západní Evropě začaly tisknout první papírové převlékací panenky. Ovšem papírové vystřihovánky nebyly jen hračkou pro děti. V roce 1802 vyšla kniha zabývající se kreslením staveb, sloužila především architektům a stavitelům pro názornou prezentaci projektů. Pozoruhodným dokladem dobové obliby papírových objektů je i Langweilův model Prahy z dvacátých let 19. století. Období  1. světové války přineslo velký zájem o vystřihovánky vojáků a papírové modely vojenské techniky. Za zlatou éru tvorby hraček z papíru se dá označit období od konce 19. až po první polovinu 20. století, vystřihovánky na svých stránkách přinášela po válce celá řada nově vzniklých časopisů.

U nás se historie papírové hračky začala psát za první republiky. Ovšem skutečná modelářská vlna přišla až s počátky vydávání časopisu ABC (v lednu 1957), který objevil „papírového krále“, architekta Richarda Vyškovského. Na jeho papírových modelech vyrostla nejedna generace. (Richard Vyškovský se narodil 13. 7. 1929 ve Vídni. První papírový model  - Karlštejn, dobývání hradu - vydán v roce 1968 . Do roku 2009  připravil více než 600 modelů, které představují na 1.500  tiskových stran.) V druhé polovině 20. století se staly populárními dětské časopisy Mateřídouška  nebo ABC,  z příloh se dala postupně slepovat malá papírová divadla.

Manželé Miroslava a Jiří Pecháčkovi se s papírovými hračkami „hrají“ již přes 20 let. V Roztokách návštěvníci uvidí více než 200 unikátních exponátů z jejich sbírky, ty nejstarší pocházejí z let 1870-1880, ty nejnovější si zcela jistě pamatujeme ze svého dětství. Součástí výstavy je tvořivý koutek pro děti. 

Co možná nevíte:

  • Dokladem velké popularity papírových skládanek origami je i Pomník dětským obětem atomové bomby v Hirošimě - Děvčátko skládající jeřába…
  • V roce 1547 se ve vojenské příručce hraběte ze Solms-Lich objevují  první trojrozměrné vystřihovánky které jsou určeny k výuce skládání vojenských stanů a ležení…
  • Ve druhé polovině 18. století se staly populárními ploché pohyblivé figury, tzv. hampelmani…
  • Vystřihovánky panenek k oblékání z papíru byly poprvé uvedeny Anglii,  v módním Journalu v roce 1791; šlo o poměrně drahou novinku...
  • Mezi papírové hračky paří i papírové „jesličky“, první vznikly v Evropě v 17. století…
  • V roce 1860 byl sestrojen první stroj na vykrajování puzzle…
Galerie: 
Papírová hračka v Roztokách
Papírová hračka v Roztokách
Papírová hračka v Roztokách
Papírová hračka v Roztokách
Papírová hračka v Roztokách
Papírová hračka v Roztokách
Papírová hračka v Roztokách