Malá velká auta

Den vydání: 
Středa, 13. Červenec 2016
PřílohaVelikost
Microsoft Office document icon Malá velká auta172 KB

Rudolf Kocourek vystaví v Roztokách část své životní sbírky závodních monopostů

Sám Rudolf Kocourek říká, že by výstava mohla být i varováním, kam až vede sběratelská vášeň… Téměř 2.000 modelů v měřítku 1:43, především vozy Ferrari, které doplňují Jaguary, Fordy Mustang a motorky Harley Davidson … to je výstava MALÁ VELKÁ AUTA, probíhající od 29. července 2016 do 17. ledna 2017 (středa až neděle, od 10 do 18 hodin) ve Velké výstavní síni Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.

„Vždy jsem byl fanda formule jedna, několik jsem jich viděl naživo. Fascinoval mě závod závodů – 24 hodin LeMans,“ vzpomíná na počáteční impulsy, které vedly ke zrodu sběratelské vášně, Rudolf Kocourek. V druhé polovině 70. let se mu díky burzám pražského Klubu sběratelů kuriozit a pilnou korespondencí se sběrateli ze zahraničí podařilo do sbírky získat řadu vzácných exponátů. Nedílnou součástí sbírky jsou i tisíce fotografií, desítky knih a specializovaných časopisů. Podle nich sběratel Kocourek a jeho stejně „postižený“ kolega Vladimír Špaček provádějí na sériově vyráběných modelech karosářské a grafické úpravy, aby věrohodně odpovídaly reálným závodním strojům z okruhů…  

V Roztokách na návštěvníky čeká 1348 modelů vozů značky Ferrari, 109 Mustangů, 185 Jaguárů a 156 motorek Harley Davidson (ty na výstavu půjčila manželka Rudolfa Kocourka Blanka J). Vedle toho se zde dozvíme zajímavosti ze zákulisí automobilových závodů, ze života šéfů jednotlivých automobilek a také z natáčení filmů, ve kterých se děj příběhu odehrává na závodních okruzích.

Víte třeba:

  • že vzpínající se koník ve znaku Ferrari je koník, na kterém v dětství jezdil hrabě Francesco Baracca, pozdější nejlepší italský stíhací pilot 1. sv. války?
  • že Ford Mustang nese označení podle významné stíhačky z 2. světové války?
  • že z původního označení SS Jaguar bylo po 2. světové válce odstraněno označení SS (název firmy Swallow Sidecars Company)?
  • že Alan Delon a Elton John patřili mezi první (a po nich dalších více než 700) majitele dvanáctiválcové berlinetty Tastarossa, kterou na pařížském autosalonu v roce 1984 představila automobilka Ferrari?

Na výstavě rozhodně nenajdete klasické „angličáky“ od Matchboxu.

Galerie: 
Plakát