Kašpárkův svět. Rodinná loutková divadla

Galerie - Kabinet / Vstupné: 30 Kč plné, 20 Kč snížené, 80 Kč rodinné
Pátek, 7. Září 2018 - 10:00 - Neděle, 6. Leden 2019 - 18:00

Výstava Kašpárkův svět přibližuje český fenomén takzvaného rodinného loutkového divadla, která se těšila velké oblibě zejména v první polovině 20. století. V té době nechybělo domácí loutkové divadlo snad v žádné české domácnosti. Sloužilo pro pobavení děti, blízkých přátel, někdy i pro publikum z blízkého okolí. Loutková divadla ale kromě rodin s dětmi lákala i renomované české výtvarníky a tak se z jejich vlastnictví stala časem prestižní záležitost. Vytvářeli je profesionální řemeslníci a umělci, výtvarně nadaní diletanti, později se jejich sériovou výrobou zabývaly různé firmy, které je zpřístupnily nejširší veřejnosti. Často to byla pouze hračka pro děti, ale v řadě případů  na rodinných loutkových divadlech začínaly ochotnické školní nebo spolkové scény, formující vznik českého moderního loutkového divadelnictví. Tradici loutkářství ocenilo i UNESCO, které ho v roce 2016 zapsalo na prestižní Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví.

Tato výstava představuje rodinná loutková divadla ze sbírky manželů Pecháčkových z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Jejich úctyhodný fond čítá několik desítek proscénií, opon, kulis, pestrou ukázku loutek, ale také nábytek a interiérové doplňky scény. Výstavu doplňují loutkové divadelní hry a další dokumenty.

V rámci výstavy probíhají lektorské programy pro školy (objednávat můžete na e-mailu: sanitrakova@muzeum-roztoky.cz) a také doprovodný program pro celou rodinu v podobě loutkových divadelních představení, workshopů a výtvarných dílen:

11. 11. 2018 Svatomartinská tvůrčí neděle

10.00 - 11.30, 12.30 - 14.00 / animační dílna na téma sv. Martin (Lou Sanitráková), návštěvnické centrum, 80,- Kč

14.00 / loutkové divadlo Český Honza (Lokvar), Historický sál, 50,- Kč

15:00 - 17.30 / výroba loutek (Bára Hubená), návštěvnické centrum, 80,- Kč

Po celou dobu občerstvení z kavárny Kofííí.

9. 12. 2018 Adventní neděle

10.00 - 11.30, 12.30 - 14.00 / animační dílna na téma Hvězda Betlémská (Lou Sanitráková), návštěvnické centrum, 80,- Kč

15:00 - 17.00 / výroba loutek (Bára Hubená), návštěvnické centrum, 80,- Kč

17:00 / loutkové divadlo Sněhurka (Lokvar), Historický sál, 50,- Kč

10 – 18:00 / vánoční market, projekce představení a animáků z Roztoče, workshopy, aktuální výstavy a expozice, občerstvení v muzejní kavárně

Změna programu vyhrazena! Další informace najdete také na naší facebookové stránce Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy.

Výstava Kašpárkův svět. Rodinná loutková divadla ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy