Procházka mezi vilami Tichého údolí

Roztokám náleží titul nejstaršího vilového letoviska v okolí Prahy. O ten se zasloužily atraktivní příroda, blízkost velkoměsta i zprovoznění Severní státní dráhy Praha–Drážďany v roce 1851, která zásadně změnila život do té doby poklidného venkova. Hlavní vilová výstavba se koncentrovala stranou původní vesnice, a to podél Únětického potoka z kraje Tichého údolí. Bylo zde i několik proslulých hotelů a restaurací, kam přijížděly významné osobnosti tehdejšího kulturního či politického života.

První letní sídla, jejichž majiteli jsou především pražští obchodníci a továrníci židovského původu, se tu začínají stavět již v polovině 19. století. O necelých sto let později je jejich éra násilně ukončena druhou světovou válkou. Mnohé rodiny nepřežily holocaust a  vily nejprve zabaveny Němci spadly záhy pod agendu Benešovských dekretů. Jejich původní vlastníci ani příbuzní se do nich už zpravidla nevrátili.

Některé domy velmi zchátraly nebo byly necitlivě přestavěny, jiné se podařilo novým vlastníkům zachránit a pečlivě rekonstruovat. Několik objektů bylo zaneseno mezi kulturní památky.

Při vstupu  do Tichého údolí, který  je jen kousek od vlakové zastávky Roztoky či autobusové zastávky Nádražní, je umístěna  informativní tabule s plánem vil.

Do města se snadno dostanete příměstskou dopravou. Z Prahy autobusy 340 a 350 od stanice metra Dejvická nebo vlaky S4 a S41 z Masarykova nádraží, z Nádraží V Podbabě, Holešovice nebo Libeň. Některé vlaky pak pokračují na trase Kralupy nad Vltavou, Roudnice, Ústí nad Labem. S Úněticemi a Suchdolem spojuje Roztoky minibusová linka 359, s druhým břehem Vltavy místní přívoz.

Procházka mezi vilami Tichého údolí
Adresa: