Roztoky

Roztoky jsou více jak osmitisícové město na břehu Vltavy, v okrese Praha Západ. O bohaté historii svědčí nejen archeologické nálezy, dle kterých bylo území osídleno již od mladší doby kamenné.  První poznámky o Roztokách lze nalézt v panovnické listině z roku 1233, ve které byl zmiňován i Petr z Roztok.

Na území města se nachází Národní kulturní památka Levý Hradec, figurující už v Kosmově kronice. Na místě staršího osídlení vzniklo v 9. století  slovanské hradiště, které se stalo sídlem nejstarších přemyslovských knížat. Za vlády prvního historicky doloženého přemyslovského knížete Bořivoje tu byla založena rotunda sv. Klimenta, první křesťanský kostel na českém území.  Roku 982 se stala svědkem zvolení Slavníkovce Vojtěcha pražským biskupem.

Další významnou památkou je roztocký zámek, ve kterém dnes sídlí Středočeské  muzeum.  Původně gotická tvrz ze 13. století byla postupně přestavěna v renesanční palác, který pak dalšími stavebními úpravami, zejména v 18. století, získal dnešní podobu.  V architektonicky a historicky zajímavé prostory nabízejí  krom stálých expozic atraktivní prostředí pro výstavy, akce pro veřejnost či svatební obřady. Zajímavý je i areál Braunerova mlýna s ateliérem známé výtvarnice Zdenky Braunerové. 

S historií Roztok je spjat také jeden z posledních transportů smrti.  Na místním nádraží zatavil vlak s čtyřmi a půl tisíci mužů a žen, převážně z koncentračního tábora v Litoměřicích. Místní lidí přinášeli vězňům jídlo, vodu a nabízeli ošetření, to vše i pod hrozbou velmi přísných trestů. 11 obětí z transportu smrti je pohřbeno na hřbitově u kostela na Levém Hradci. 

Už od přelomu 19. a 20. století byly Roztoky atraktivním výletním a rekreačním místem. Patří k prvním přípražským letoviskům, kdy právě z tohoto období pochází většina vil v Tichém údolí, z nichž jsou některé chráněné jako kulturní památky.   Bylo zde i několik proslulých hotelů a restaurací, kam přijížděly významné osobnosti tehdejšího kulturního či politického života.

I dnes je vyhledávaná zejména přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj-Tiché údolí. Místním přívozem lze pokračovat na druhý břeh Vltavy a odtud po oblíbené cestě podél řeky až do Troje či zoologické zahrady.

Roztoky prochází několik turistických tras a cyklotras. Např:

 Roztoky - Maxmiliánka - Alšova vyhlídka - Únětice - Černý Vůl - Statenice - Velké Přílepy - Noutonice - Okoř - Libochovičky.

 Roztoky - Svojsíkovy sady - Za Hájem - Vyhlídka na údolí Vltavy - Suchdol.

 Roztoky - Klecanský přívoz - Přemýšlení - Zdiby - Ďáblice hvězdárna - Kobylisy.

 Roztoky - Klecanský přívoz - Levý Hradec - Řivnáč - Úholičky - Úholičský přívoz.

 Roztoky Žalov zastávka - Řivnáč - Úholičky - Černý Vůl - Statenice - Svatá Juliána - Přední Kopanina.

Do města se snadno dostanete příměstskou dopravou. Z Prahy autobusy 340 a 350 od stanice metra Dejvická nebo vlaky S4 a S41 z Masarykova nádraží, z Nádraží V Podbabě, Holešovice nebo Libeň. Některé vlaky pak pokračují na trase Kralupy nad Vltavou, Roudnice, Ústí nad Labem. S Úněticemi a Suchdolem spojuje Roztoky minibusová linka  359, s druhým břehem Vltavy místní přívoz.

Odkazy:

www.roztoky.cz

www.mapy.cz

http://www.prazskecyklostezky.cz/

http://www.levyhradec.cz

https://cs.wikipedia.org/wiki/Roztoky_(okres_Praha-západ)

https://www.stream.cz/krvava-leta/10019414-roztoky-u-prahy-unikatni-zabery-transportu-smrti

www.vhu.cz/vystava-priblizuje-osudy-jednoho-z-poslednich-transportu-smrti/

Galerie: 
Roztoky
Roztoky
Roztoky
Roztoky
Roztoky
Roztoky
Roztoky
Roztoky