Barvířská dílna v muzeu

Den vydání
Úterý, 15. Červenec 2014

Přijďte si vlastnoručně vyzkoušet přírodní barvení!

Od bezu k šafránu / Barvířské rostliny – takový je název výstavy, kterou mohou návštěvníci Středočeského muzea v Roztokách vidět do 5. listopadu 2014. Otevřena je od středy do neděle, v čase 10 – 18 hodin.  Pro ty, kteří si chtějí barvení vyzkoušet pod odborným dohledem, připravuje Středočeské muzeum doprovodnou akci: Ve třech sobotních termínech výstavu doplní BARVÍŘSKÉ DÍLNY – první už tuto sobotu – 19. července od 10 hodin. Účast na dílnách je nutné zarezervovat, a to buď na tel. 233 029 060 nebo na pokladna@muzeum-roztoky.cz! Další BARVÍŘSKÉ DÍLNY proběhnou 16. srpna a 13. září, vždy od 10 hodin.

Výstava z říše rostlin je tematicky obsáhlá a pestrobarevná – barevně rozdělená podle toho, jak barvířské rostliny přírodní látku zabarví. Takže je na ní vedle části věnované problematice barvení a historii barvířství i část Žlutá, Červená, Modrá, Zelená, Hnědá a Černá... Nechybí ani hravý koutek pro děti!

Na výstavě se dozvíme, že už v pravěku se lidé chtěli zdobit, a proto si barvili svůj oděv. „Nejsnadnější je barvení na žluto.  Rostlin, ze kterých se dá žluté barvivo získat, je opravdu mnoho,“ říká Veronika Dlouhá, botanička muzea a autorka výstavy, která prozrazuje: „Stačí si nasekat dostatečné množství listů třeba z břízy, mít velký hrnec, vařič, spoustu času a trochu trpělivosti.“

Víte, že:

• Vrcholem barvířského řemesla je obarvit látku na červeno; vedle rostlin se při něm používá třeba i živočichů – červců (hmyz příbuzný mšicím)?
  • Při barvení na černo se kombinuje účinek barviv a mořidel, a že při tomto barvení se využívají kůry obsahující taniny?
  • Zelená barva vznikne kombinací barvení na modro a na žluto?
  • Technika barvení látek batikováním je stará tisíce let a její prvopočátky směřují do Indie?
  • Teprve nedávno byla objevena zvláštní technika pocházející z Mezopotámie – tzv. indeglatace (malé kousky modré tkaniny obarvené indigem ženy našívaly na látku do různých obrazců, ta se pak máchala v zásaditém roztoku, takže došlo k tomu, ze okraje oněch „příštipků“ zežloutly, zato střed zůstal modrý. Zatím není jasné, jaký roztok se v minulosti k této technice používal…)?
Microsoft Office document icon Barvířská dílna88 KB
Barvířská dílna