Festival muzejních nocí odstartuje v Roztokách

Den vydání
Úterý, 3. Květen 2016

V rámci zahájení vystoupí Ewa Farna, BBQ smyčcové kvarteto, bubeníci Blabuburo, mladí umělci z Roztoče i divadlo Tichý jelen

Celorepublikový Festival muzejních nocí  se koná pravidelně od roku 2005. V roce 2016 se tak uskuteční již XII. ročník festivalu, který bude probíhat ve dnech 20. května až 11. června 2016. Slavnostní zahájení proběhne ve Středočeském muzeu v Roztokách…

Festival muzejních nocí se stal ojedinělou kulturní a společenskou událostí, do které se rok co rok zapojují nové instituce, a která nemá svým rozsahem v Evropě obdoby. Na letošním XII. ročníku festivalu se podílí 497 institucí ze 176 měst.

Národní zahájení festivalu, které se zrodilo na přelomu let 2007 a 2008 ve snaze zviditelnit a přiblížit veřejnosti obor muzejnictví, se tedy stalo jeho přirozenou potřebou. Deváté Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 20. května 2016 od 15 hodin pro oficiální hosty v Historickém sále zámku Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Akce se uskuteční pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery a starosty města Roztoky Jana Jakoba. Slavnostního zahájení festivalu se zúčastní zástupci Asociace muzeí a galerií ČR, z. s., Českého výboru ICOM, Ministerstva kultury ČR, krajů a krajských úřadů a další hosté z celé České republiky včetně zástupců členských institucí AMG, a oceněných v rámci XIV. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2015.

„Je to pro nás velký závazek a zároveň čest,“ říká ředitelka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy Zita Suchánková a dodává: „Nejsme sice velké muzeum, ale máme se čím chlubit. Vloni k nám přišlo více než 33.000 návštěvníků. Vedle pravidelných výstav doporučujeme jejich pozornosti nově zrekonstruovaný Ateliér Zdenky Braunerové, v roce 2013 zasažený povodní, nebo zámek s historickými expozicemi, který byl do roku 2014 celých 12 let uzavřen.“

Na oficiální Národní zahájení Festivalu muzejních nocí 2016 naváže od 16 hodin Muzejní noc ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.

Program Muzejní noci ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy  (16:00 – 23:00)

Nádvoří zámku:

16.00                     Zahájení Muzejní noci

16.30                     Vystoupení Ewy Farne s doprovodem

17.00–17.50          Projevy hostů

18.00                     Roztoč - vystoupení dětí

19.00                     Blabuburo - bubenická show

19.30                     Vystoupení smyčcového kvartetu BBQ (mladí profesionální hudebníci vystoupí s úpravami známých popových, rockových nebo filmových hitů – experimentují i s dalšími hudebními styly)

20.30–21.15         Richard 3 – s jídlem roste hrb (komická variace na zlé téma divadla Tichý jelen)

21.30                    Žongléři + ohňová show

23.00                    Oficiální ukončení; rozjezd domů

Průběžně: prohlídky zámeckých expozic, Ateliéru Zdenky Braunerové, výstav - Hry a klamy, Papírová hračka,

tvůrčí dílny pro děti, přehlídka animovaných filmů  – zdarma

Historický sál: Prezentace vítězných projektů a oceněných muzeí XIV. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2015 (od 17.00 hodin)

Zámecká půda: Památky s příběhem – výstava obnovených památek Středočeského kraje (2012–2014)

Změna programu vyhrazena.

Pořadatelé a partneři akce: Asociace muzeí a galerií ČR, z. s., Asociace krajů ČR, Město Roztoky, Ministerstvo kultury ČR, Středočeský kraj, Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, Sdružení Roztoč, Únětický pivovar a Kafírna ProVás.

Plakát 1
Plakát 2