Muzeum představí historické vánoční ozdoby

Den vydání
Pátek, 11. Listopad 2016

Tentokrát návštěvníky okouzlí sbírka Věry Dvořáčkové

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy pokračuje v tradici výstav věnované vánočním ozdobám. Letos mohou návštěvníci od 25. listopadu 2016 do 19. února 2017, od středy do neděle 10 – 18 hodin, v Malé výstavní síni zámku obdivovat historické vánoční ozdoby ze soukromé sbírky Věry Dvořáčkové. Kolekce čítá několik tisíc rozmanitých tvarů od fantazií, figurek, zvonků přes lametové, tragantové a papírové ozdoby až po neobvyklé kousky lisované z tenkého plechu….

Na zámku budou k vidění vedle výběru skleněných ozdob především ozdoby z jiných tradičních materiálů. Výstava představí ozdoby v podobě technických vynálezů a zástupců ze zvířecí říše z tzv. drážďanské lepenky, jejichž dokonalé zpracování je obdivuhodné i dnes!  Zájemci si mohou prohlédnout také voskové nebo tragantové ozdoby, z materiálů, které byly typické spíše pro výrobu betlémových figurek. Nebudou chybět ani české unikáty – ozdoby ze skleněných dutých perel, kterými proslulo Jablonecko a oblast Podkrkonoší. Na výstavě budou  prezentovány i historické stojany na vánoční stromky, nebo dobové vánoční firemní katalogy.

Návštěvníci se dozví, že produkce vánočních ozdob započala ve velké většině na území Německa, odkud se na konci 19. století začíná šířit po celé Evropě. Zajímavostí je jistě i skutečnost, že nejstarší papírové nebo vatové panenky sloužily zároveň jako miniaturní hračky pro děti, a tak byla jejich životnost velmi omezená.

V Roztokách bude k vidění výběr z rozsáhlé sbírky Věry Dvořáčkové, jejíž rozmanitost spočívá v českém prostředí nejen v tradičních skleněných ozdobách, ale zejména v ozdobách z vaty, papíru, vosku a dřeva, a již uvedenými vánočními katalogy a stojany na vánoční stromky.

POZOR: 11. prosince v rámci akce ADVENTNÍ NEDĚLE V MUZEU proběhnou komentované prohlídky výstavou HISTORICKÉ VÁNOČNÍ OZDOBY – začínáme ve: 13:30, 14:30 a 15:30 – provedou Věra Dvořáčková,  autorka výstavy a Marcela Šášinková, historička muzea.

Příklad vánočních ozdob vyrobených z drážďanské lepenky