TRANSPORT SMRTI Litoměřice - Velešín

Den vydání: 
Pondělí, 16. Leden 2017

Muzeum v Roztokách zve na výstavu mapující tragické okamžiky posledních dnů války

Středočeské muzeu v Roztokách u Prahy přináší výstavu, která návštěvníky seznámí s transporty (pochody) smrti na konci druhé světové války, jejichž prostřednictvím nacisté takzvaně evakuovali vězně koncentračních táborů, likvidovaných před blížící se frontou. V prostorách půdy roztockého zámku je k vidění od 26. ledna do 30. dubna 2017, od středy do neděle v čase 10 – 18 hodin. Výstavu připravili KZ-Gedenkstätte Flossenbürg a Vojenský historický ústav Praha.

V polovině dubna 1945 vypravili nacisté z koncentračního tábora v severočeských Litoměřicích vlakový transport s vězni. Výstava je společným česko-německým projektem sledujícím cestu tohoto transportu, vedoucí přes Lovosice, Kralupy, Roztoky, Prahu a Olbramovice až do jihočeského Velešína, kde se vězni dočkali 8. května osvobození. 

Expozice zasazuje příběh transportu do širšího historického kontextu. Zároveň si všímá i konkrétních aktérů těchto událostí - vězňů, dozorců i civilních obyvatel - a jejich jednání a osudů. Tematizuje fenomén pomoci transportovaným vězňům ze strany železničních zaměstnanců i obyčejných civilistů, otázku poválečného vyrovnání se s pachateli trestných činů i obraz těchto událostí v naší kolektivní paměti.

Výstava vychází z historických rešerší v domácích i zahraničních archivech a muzeích, ze soukromých sbírek a rozhovorů s pamětníky. Prezentuje bohatou obrazovou dokumentaci, která je v případě transportů smrti ojedinělá.

Výstava TRANSPORT SMRTI je rozdělena do 12 panelů, v nichž ústřední text doplňují mapy, fotografie a dobové dokumenty. Její autorka, historička Pavla Plachá výstavu koncipovala tak, aby „šla za divákem“, a to v přiblížení historické události ve spojení s konkrétním místem: „Cílovou skupinou jsou vedle zájemců o historii a téma pochodů smrti i náhodní návštěvníci a lidé z příslušných lokalit, o nichž výstava pojednává,“ dodává Pavla Plachá.

VERNISÁŽ VÝSTAVY TRANSPORT SMRTI PROBĚHNE VE STŘEDU

25. LEDNA OD 17 HODIN V HISTORICKÉM SÁLE MUZEA V ROZTOKÁCH.

Galerie: 
Plakát Transport smrti