BRATŘI V TRIKU 70

Čtvrtek, 16. Únor 2017
Microsoft Office document icon BRATŘI V TRIKU 7065.5 KB

Průřez tvorbou nejúspěšnějšího a nejstaršího českého studia kresleného filmu

Velká výstavní síň Středočeského muzea v Roztokách u Prahy bude v čase od 24. února do 9. července 2017 (od středy do neděle 10 – 18 hodin) místem setkání nejrůznějších večerníčkových postav. Výstava BRATŘI V TRIKU 70 představí tvorbu nejúspěšnějšího a nejstaršího českého studia kresleného filmu, které od svého vzniku v roce 1945 vytvořilo více než 1600 filmů různých výtvarných stylů a žánrů…

Výstava jistě potěší nejen milovníky animovaných českých filmů. Vždyť  třeba Krteček, Mach a Šebestová, Rákosníček, Bob a Bobek, Křemílek a Vochomůrka nebo víla Amálka ovlivnili celé generace diváků. Prostřednictvím fotografií, scénářů, výtvarných návrhů a modelů se návštěvníci seznámí rovněž s hlavními osobnostmi studia, kterými jsou např.: Jiří Trnka, Eduard Hofman, Zdeněk Miler, Jiří Brdečka, Zdeněk Smetana, Stanislav Látal, Jiří Šalamoun, Václav Mergl, Petr Poš, Adolf Born nebo Pavel Koutský. "Chceme toho ze zákulisí studia poodhalit co nejvíce,“ říkají autorky výstavy Jana Sommerová a Maria Axamitová. „Studio vždy spolupracovalo s řadou významných výtvarníků, muzikantů a speakerů. Je proto pro nás velkou ctí být součástí této výstavy,“ dodává Maria Axamitová. Většinu originálních exponátů půjčili na výstavu sami autoři nebo jejich dědicové, mnohé se dostanou na veřejnost vůbec poprvé.

Výstava je koncipována do několika historických momentů studia. Návštěvníci uvidí ultrafány (čirá fólie, která se ve filmové technice používá jako podklad pro kreslení titulků a v kresleném filmu na zhotovení kreseb jednotlivých pohybových fází animace – čerpáno z Wikipedie) Jiřího Trnky i původní fáze na pauzovacím papíře od Zdeňka Smetany. Představíme rovněž zakázkovou a programovou tvorbu pro dospělé diváky. Neodmyslitelnou částí výstavy jsou ukázky z Večerníčků, které studio vyrábělo pro Českou televizi mnoho let.

V neposlední řadě se mohou návštěvníci seznámit s expozicí, která představuje jednotlivé profese výroby animovaného filmu.

Součástí výstavy se stane interaktivní koutek s tvůrčí dílnou. V ní si můžeme vyzkoušet jednotlivé fáze výroby kresleného filmu.

VERNISÁŽ VÝSTAVY PROBĚHNE VE ČTVRTEK 23. ÚNORA V 17 HODIN!

Plakát Bratři v triku