Braunerův mlýn

Objekt je pod starším názvem Malý mlýn zmiňován již počátkem 18. století, kdy měl podobu zděného jednopatrového stavení s prkenným štítem a mansardovou střechou, jak jej zachytil na reprodukovaném obraze Pohled na Roztoky od Vltavy v roce 1840 pražský malíř Dominik Jan Kottula.

Roku 1861 zakoupil mlýn pražský právník František August Brauner. Své dětství a mládí tu tak mohla prožívat i jeho dcera – později známá malířka, grafička a knižní výtvarnice Zdenka Braunerová. Po smrti tohoto významného advokáta a českého politika starý mlýn přestal sloužit svému původnímu účelu a byl přestavěn na letní rodinné sídlo. Jeho minulost připomíná už jen náhon a na vrcholu štítu mlýnské kolo.

Dnes sídlí ve mlýně ředitelství Středočeského muzea u Prahy. Pro jeho potřeby byl objekt stavebně upraven koncem 70. let 20. století a opětovně po ničivé povodni v roce 2002.

V areálu mlýna lze nalézt také Ateliér Zdenky Braunerové a odborná pracoviště muzea.

Pohled ze dvora
Štít mlýnu