Ocenění projektu „Příběh jednoho pokladu“ v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2017

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy získalo druhé místo v 16. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2017 v kategorii Muzejní počin roku 2017 za projekt „Příběh jednoho pokladu“. Slavnostní udílení cen se konalo 17. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Cenu z rukou ministra kultury PhDr. Ilji Šmída a předsedy představenstva Obecního domu v Praze Mgr. Vlastimila Ježka převzaly PhDr. Zita Suchánková, ředitelka muzea, Mgr. Jana Klementová, vedoucí archeologického oddělení, a Ing. Petra Witoszková, vedoucí oddělení konzervace sbírek.

Nález bronzového depotu na katastru obce Tursko v roce 2015 a zejména jeho význam Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy inspirovalo k vytvoření filmového příběhu, který zachycuje průběh a jednotlivé etapy procesu jeho restaurování a následného uložení do depozitářů. Díky tomuto filmu můžete nahlédnout pod ruce restaurátorů a dozvědět se mnoho zajímavostí o jejich práci i dalším osudu tohoto výjimečného nálezu. Film je zpracován také ve verzi s titulky v anglickém jazyce.

Dokumentární film Příběh jednoho pokladu nalezněte ZDE.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis vyhlašuje Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. a Český výbor ICOM, z. s. Odborná porota hodnotí projekty ve třech kategoriích: Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Do 16. ročníku soutěže bylo přihlášeno 99 projektů ze 62 muzeí a galerií z celé České republiky. Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2017 získalo Muzeum Karlovy Vary, p. o. za projekt „Rekonstrukce budovy a nová stálá expozice Muzea Karlovy Vary“, druhé místo obsadilo Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, p. o. za projekt „Příběh jednoho pokladu“, třetí místo získalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze za projekt „Revitalizace hlavní budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze“ a zvláštní cenu poroty získalo Západočeské muzeum v Plzni, p. o., za projekt „Rekonstrukce historické expozice Umělecké řemeslo / Užité umění“. Více na www.cz-museums.cz

 

Kontakt:
Markéta Urfusová, PR a vztahy k veřejnosti, 774 836 463, urfusova@muzeum-roztoky.cz