Fenomén Felkl. Proslulá továrna na výrobu glóbů

Malá výstavní síň; vstupné: plné 50,- Kč; snížené 30,- Kč; rodinné 130 Kč
8.3.2019 - 9.9.2019 10:00 - 17:45

Srdečně Vás zveme na výstavu Fenomén Felkl. Proslulá továrna na výrobu glóbů, jež byla slavnostně zahájena ve čtvrtek 7. března 2019.

Výstava představuje rodinnou firmu J. Felkl a syn (1854–1952), která působila v Roztokách téměř 100 let. Tato největší rakousko-uherská manufaktura vyráběla bezkonkurenčně nejlepší glóby a to v 8 velikostech, 10 provedeních a 17 světových jazycích. Tiskli také první glóby v národních jazycích, nejen české, ale i maďarské a polské. Byli držiteli dvou patentů na rozkladné glóby. Nabízeli ale i zvláštní přístroje, jako byla teluria, sololunária, planetária a armilární sféry. Exportovali do Evropy i do zámoří. Jejich zeměkoule byly oceňovány na mnoha národních i světových výstavách (Praha, Lvov, Melbourne, Paříž, Vídeň). Získali také kredit předepsaných učebních pomůcek c. k. ministerstva pro vyučování. Firma Jan Felkl a syn si jistě zaslouží naši pozornost, neboť dodnes ve světě reprezentuje poctivou českou řemeslnou výrobu kombinovanou s vysokou odbornou úrovní učebních pomůcek.

Kromě firmy a rodiny výstava představuje továrnu a pracovní podmínky, dílovedoucího a dělníky, domácí i zahraniční autory firmy, ale především glóby v různých jazykových mutacích, teluria, tiskové kameny, původní instruktážní brožurky i originální dobovou inzerci. Prezentováno bude více jak 60 glóbů vyrobených v letech 1855–1947, dále a plastické modely map, řemeslné nástroje, litografické desky a litografický lis, archivní dokumentace o produkci firmy a autentické fotografie. Výstavu budou doprovázet videoprezentace o výrobě glóbů a 3D model.

Předměty na výstavu zapůjčily: Mapová sbírka PřF UK, Národní technické muzeum, Městské muzeum Chrast, Muzeum hlavního města Prahy, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, soukromí sběratelé  a další.

V rámci výstavy jsme připravili doprovodný program pro žáky základních škol v podobě výtvarné dílny. Lektorské programy objednávejte na sanitrakova@muzeum-roztoky.cz, tel.: +420 233 029 042.  Více ZDE.

Výstavu pořádá Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ve spolupráci s Geografickou sekcí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Výstava se koná pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové.

Událost na Facebooku

Výstava Fenomén Felkl. Proslulá továrna na výrobu glóbů