Historické vánoční ozdoby... tentokrát z Královédvorska

Malá výstavní síň; vstupné: plné 20,- Kč; snížené 15,- Kč; rodinné 50 Kč
Pátek, 7. Prosinec 2018 - 10:00 - Neděle, 3. Únor 2019 - 18:00

Srdečně Vás zveme na vánoční výstavu

Historické vánoční ozdoby... tentokrát z Královédvorska

Tradice výroby ručně foukaných a malovaných skleněných ozdob se na Královédvorsku pojí se vznikem Sklářského družstva pro výrobu skleněných ozdob na vánoční stromky ve Zdobíně v roce 1931. Od tohoto roku se datuje nepřetržitá existence firmy Vánoční ozdoby, DUV-družstvo, jež působí ve svém oboru doposud. Souběžně s ní v regionu pracuje společnost Ozdoba CZ, s. r. o., založená původně jako rodinná firma, která se od poloviny 20. let věnovala také výrobě foukaného zboží. V dílnách ve Dvoře Králové a okolí byly vytvořeny tisíce ozdob různých tvarů, velikostí a dekorů, které zdobí vánoční stromky po celém světě. Kolekce ručně foukaných vánočních ozdob byly oceněny na světových výstavách v Bruselu v letech 1935 a 1958. Technologický proces výroby vánočních ozdob se prakticky nezměnil, jejich úspěch závisel stejně jako dnes na zajímavém návrhu, profesionalitě foukačů a zručnosti dekoratérek.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen samotné ozdoby, ale seznámí se také s výrobními postupy. Výstava vznikla ve spolupráci s Městským muzeem ve Dvoře Králové nad Labem.

V neděli 9. 12. 2018 od 14 hodin se v rámci Adventní neděle uskuteční komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou sbírky Ing. Lenkou Stehnovou z Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem. Vstupné v rámci platné vstupenky do výstavy.

Vánoční výstava Historické vánoční ozdoby... tentokrát z Královédvorska ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy