Vstupné: plné 70,- Kč, snížené 50,- Kč, rodinné 190,- Kč
Asi jen málokdo si dokáže představit Vánoce bez nazdobeného stromečku. Vánoční ozdoby se mnohdy dědí z generace na generaci a uchovávají se jako vzácný rodinný poklad plný těch nejkrásnějších vzpomínek. A právě na ně se zaměří tradiční vánoční výstava.
V posledních letech prezentujeme o Vánocích vánoční ozdoby ze sbírek soukromých sběratelů, tentokrát však vystavíme sbírku vlastní, vytvářenou mnoho let převážně z darů soukromých osob. V současnosti čítá asi 2 500 kusů vánočních ozdob z různých materiálů a období a část vzorkovny n. p. Železnobrodské sklo. Přijďte si prohlédnout výběr těch nejzajímavějších a dozvědět se něco více o jejich historii i výrobě.
Historická sbírka vánočních ozdob Středočeského muzea v Roztokách u Prahy
Naše sbírka obsahuje zajímavou a typově rozmanitou kolekci vánočních ozdob, chronologicky od konce 19. století až po produkci současných výrobců.
Nejstarší ozdoby ze skla jsou zastoupeny německou hutí v Lausche a okolí, vyznačují se tenkostěnným stříbřeným sklem, na ně navazuje královédvorská sklárna se svými výrobky a menší dílny na Jablonecku. Ozdoby jsou foukané z volné ruky nebo do forem a bývají dekorovány malováním, smáčením v barevných lacích a doplňovány dalším materiálem, např. papírovými litografiemi, textilií či umělou hmotou. Z Jablonecka pocházejí i unikátní exportní vzorníky perlí a vánočních ozdob převážně z dutých skleněných perlí našitých na kartonech, které muzeum získalo před lety z výrobny v Lučanech.
Muzeum uchovává ale také vánoční ozdoby z jiných materiálů, dostupnějších a v době svého vzniku levnějších než byly ozdoby skleněné. Je to např. vata, papír, tragant, lameta, plech či dřevo. Provenienčně lze jejich vznik opět zasadit do německého prostředí, ale velmi rychle se šířily po celé Evropě. Unikátní jsou ozdoby z drážďanské lepenky, které byly opatřeny blýskavou, zpravidla zlatou fólií. Ne vždy jsou ozdoby z těchto materiálů v dobré fyzické kondici, protože sloužily zároveň jako hračky pro děti.