Ateliér malířky Zdenky Braunerové

Vstupné 50 Kč/ 30 Kč

duben - říjen
Začátek prohlídky každou celou hodinu.
Minimálně 2 osoby, maximálně 7 osob.Vstupné 50 Kč/ 30 Kč

Česká malířka, grafička a knižní výtvarnice Zdenka Braunerová (dcera významného pražského advokáta a politika Františka Augusta Braunera) byla jednou z prvních žen, které se zabývaly profesionálně výtvarným uměním. Kariéru zahájila studiem v Paříži na Akademii Colarossi (roku 1881). Ve Francii nakonec zůstala a žila zde téměř nepřetržitě až do poloviny 90. let 19. století. Navštěvovala však také Anglii, Itálii a Německo. Vzhledem k příbuzenskému vztahu s francouzským literátem Elémirem Bourgesem se malířka dostala do okruhu francouzské umělecké generace přelomu 19. a 20. století (P. Margueritte, J. Variot, J. Banville, O. Redon, M. Schwob, J. K. Huysmans, S. Mallarmé, G. Apollinaire, M. Duhamel a další).

Zároveň převzala úlohu zprostředkovatelky české kultury ve Francii, organizovala několik výstav, zejména lidového umění, a ilustrovala i francouzskou literaturu přeloženou do češtiny. I po návratu do Čech aktivně udržovala francouzské kulturní a společenské styky, zejména díky přátelství s diplomatem a básníkem Paulem Claudelem, který působil v letech 1909 – 1911 jako francouzský konzul v Praze. Na tomto místě je nutno připomenout malířčin kontakt se sochařem Augustem Rodinem, zvláště po jeho pražské výstavě v roce 1902 a následné cestě na Moravu, kdy byla Zdenka Braunerová jeho hlavní průvodkyní. Umělkyně dosáhla řady mezinárodních ocenění na poli dekorativního umění, zejména svými návrhy a malbou skla (Londýn, Paříž, Saint Louis, Praha, Berlín). Velmi významným mezníkem bylo její přátelství s francouzským generálem Mauricem Pellé, se kterým umělkyně úzce spolupracovala na přípravě výstavy československého lidového umění v Musée des Arts Decoratifs v Paříži v roce 1920.

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata.  Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů. Po smrti Zdenky Braunerové v roce 1934 prošla  stavba vlastnictvím několika majitelů a postupně chátrala. Na další devastaci se podepsala i necitlivá přestavba v 60. letech a povodeň v roce 2002, která ateliér zaplavila až po střechu. Do majetku Středočeského muzea v Roztokách u Prahy přešel objekt roku 1974. To také v letech 2003 – 2005 přistoupilo k její kompletní rekonstrukci s maximální snahou přiblížit se původní podobě.

V současné expozici si tak můžete prohlédnout restaurované dveře, okenice, trámové stropy salonu, ateliéru i podkrovní místnosti v původní barevnosti a povrchové úpravě. V instalaci převažuje rozsáhlý soubor originálů, jemně doplněný množstvím osobních či rodinných předmětů i věrohodných dobových doplňků.

Stěžejními jsou pak výtvarná, především malířská díla Zdenky Braunerové. Soubor více než sedmdesáti obrazů, kde jsou zastoupeny i studijní práce a kopie, dokumentuje některé důležité události nebo období života výtvarnice od dětství v Roztokách,  přes pobyty ve Francii a Anglii, až k tvorbě po opětovném návratu do vlasti.

Interiér nebyl pouhou malířskou dílnou. Odráží i povahu, záliby a široký rozhled umělkyně. V podkrovním výstavním prostoru (palandě) je Zdenka Braunerová představena coby spoluzakladatelka české moderní grafiky, knižní výtvarnice, návrhářka a malířka skla i jako historická osobnost spjatá s tehdejší uměleckou Evropou.

Expozice je přístupná od dubna do října. Pouze s průvodcem.     

Doba prohlídky je 40 minut, začátek v každou celou hodinu.

Max. počet osob ve skupině je 7 lidí. Větším skupinám proto doporučujeme domluvit si rezervaci komentované prohlídky předem na tel. 233 029 060 nebo e-mailu pokladna@muzeum-roztoky.cz.

Upozornění: Expozice je umístěna v patrovém objektu s bariérovým přístupem.

Galerie: 
Ateliér malířky Zdenky Braunerové
Ateliér malířky Zdenky Braunerové
Ateliér malířky Zdenky Braunerové
Ateliér malířky Zdenky Braunerové
Ateliér malířky Zdenky Braunerové
Ateliér malířky Zdenky Braunerové
Ateliér malířky Zdenky Braunerové
Ateliér malířky Zdenky Braunerové
Z historie ateliéru malířky Zdenky Braunerové
Z historie ateliéru malířky Zdenky Braunerové
Z historie ateliéru malířky Zdenky Braunerové
Z historie ateliéru malířky Zdenky Braunerové