Heda: Kameni, promluv!

plné vstupné: 70,- Kč / zvýhodněné vstupné: 50,- Kč / rodinné vstupné: 190,- Kč

Heda: Kameni, promluv!

Hedvika Zaorálková

Výstava připravená k 120. výročí narození sochařky a výrazné roztocké osobnosti Hedviky Zaorálkové představuje průřez jejím celoživotním dílem ze sbírek Středočeského muzea v Roztokách u Prahy a dalších institucí a sběratelů. Nahlíží práci umělkyně v širším kontextu české sochařské produkce a připomíná tvorbu Jana Štursy, Otto Gutfreunda, Bohumila Kafky či Josefa Drahoňovského, kteří patřili k velkým vzorům Zaorálkové nebo byli jejími učiteli na Uměleckoprůmyslové škole. V expozici jsou prezentovány rovněž práce některých vrstevnic autorky (Hany Wichterlové, Karly Vobišové-Žákové, Marty Jiráskové-Havlíčkové nebo přítelkyně Zdeňky Swarzerové-Kriseové), jež začínaly studovat ve 20. letech 20. století sochařské obory, tradičně považované za doménu mužů, na Uměleckoprůmyslové škole i na Akademii výtvarných umění.

Díky sňatku s vynikajícím překladatelem Jaroslavem Zaorálkem sochařka byla navíc v kontaktu s řadou významných představitelů české i evropské literární scény, kteří jí byli nejen velkým inspiračním zdrojem, ale mimo to rozšířili okruh umělců i teoretiků, s nimiž se stýkala. K jejím nejbližším přátelům patřil také Alén Diviš, o jehož dílo se Heda po malířově smrti starala a je na výstavě zastoupeno.

K výstavě proběhnou komentované prohlídky, přednáška Mgr. Lukáše Prokopa, Ph.D. (PNP) věnovaná překladateli Jaroslavu Zaorálkovi nebo Mgr. Vandy Skálové (GASK), která se zaměří na osobnost Aléna Diviše, s nímž sochařka udržovala úzké přátelské kontakty. Termíny včas zveřejníme.

ČESKÝ ROZHLAS VLTAVA
Vždycky se mi zdá, že kámen probouzím k životu...
O zajímavém a ne právě snadném životě nadané umělkyně a také o jejím manželovi, významném překladateli, hovoří historičky umění Lucie Váchová, Vanda Skálová a literární historik Lukáš Prokop.

Nad výstavou převzalo záštitu Ministerstvo kultury ČR a ministr kultury PhDr. Lubomír Zaorálek.

PDF icon pozvanka_heda.pdf1.67 MB
Hedvika Zaoralkova