Komentované prohlídky

U Vás doma
1.1.2022 - 1.1.2023 10:00 - 18:00

Komentované prohlídky muzea s kurátory 

Virtuální prohlídky našich expozic, které jsme pro Vás připravili během jarního nouzového stavu. Natočili jsme videa, díky kterým můžete do muzea nahlédnout kdykoliv v pohodlí svého domova. Vydejte se s kurátory na prohlídku zámku a ateliéru malířky Zdenky Braunerové i veřejnosti běžně nepřístupných míst.

První video je věnované zámecké expozici Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce. Vaší průvodkyní bude PhDr. Ivana Kubečková, etnografka a vedoucí odborného oddělení, která vás seznámí s časy, kdy roztocký zámek a k němu přilehlé panství patřily téměř po dvě stě let významnému rodu Liechtensteinů. Video dostupné ZDE.

Druhé video je věnované zámecké expozici Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt, která zachycuje fenomén roztockého letoviska Tiché údolí, které vznikalo již od poloviny 19. století. Okruh seznamuje s počátky prvních letovisek městské střední vrstvy, převážně pražských obchodníků a továrníků. Roztocké Tiché údolí je totiž z časového hlediska nejstarší lokalitou tohoto typu. Vily určené k letnímu pobytu zde byly stavěny již po roce 1851. Letní sídla sloužila nejen k rekreaci, ale i representaci svých majitelů a jako místa čilého společenského ruchu. Video dostupné ZDE.

Třetí video vás zavede do Ateliéru Zdenky Braunerové, který se nachází nedaleko zámku v areálu Braunerova mlýna. Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata.  Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů. V současné expozici si můžete prohlédnout zrestaurovaný interiér v původní barevnosti a povrchové úpravě. V instalaci převažuje rozsáhlý soubor originálů, jemně doplněný množstvím osobních či rodinných předmětů i věrohodných dobových doplňků. Stěžejními jsou pak výtvarná, především malířská díla Zdenky Braunerové. Video dostupné ZDE.

Video: 
Galerie: 
Komentované prohlídky muzea on-line ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy