Kašpárkův svět. Rodinná loutková divadla

Galerie - Kabinet / Vstupné: 30 Kč plné, 20 Kč snížené, 80 Kč rodinné
7.9.2018 - 25.2.2019 10:00 - 17:45

Výstava Kašpárkův svět přibližuje český fenomén takzvaného rodinného loutkového divadla, která se těšila velké oblibě zejména v první polovině 20. století. V té době nechybělo domácí loutkové divadlo snad v žádné české domácnosti. Sloužilo pro pobavení děti, blízkých přátel, někdy i pro publikum z blízkého okolí. Loutková divadla ale kromě rodin s dětmi lákala i renomované české výtvarníky a tak se z jejich vlastnictví stala časem prestižní záležitost. Vytvářeli je profesionální řemeslníci a umělci, výtvarně nadaní diletanti, později se jejich sériovou výrobou zabývaly různé firmy, které je zpřístupnily nejširší veřejnosti. Často to byla pouze hračka pro děti, ale v řadě případů  na rodinných loutkových divadlech začínaly ochotnické školní nebo spolkové scény, formující vznik českého moderního loutkového divadelnictví. Tradici loutkářství ocenilo i UNESCO, které ho v roce 2016 zapsalo na prestižní Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví.

Tato výstava představuje rodinná loutková divadla ze sbírky manželů Pecháčkových z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Jejich úctyhodný fond čítá několik desítek proscénií, opon, kulis, pestrou ukázku loutek, ale také nábytek a interiérové doplňky scény. Výstavu doplňují loutkové divadelní hry a další dokumenty.

V rámci výstavy probíhají lektorské programy pro školy (objednávat můžete na e-mailu: sanitrakova@muzeum-roztoky.cz) a také doprovodný program pro celou rodinu v podobě loutkových divadelních představení, workshopů a výtvarných dílen.

Výstava Kašpárkův svět. Rodinná loutková divadla ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy