Vítej mezi námi, děťátko

12.11.2021 - 20.2.2022 10:00 - 18:00

plné vstupné: 70,- Kč / zvýhodněné vstupné: 50,- Kč / rodinné vstupné: 190,- Kč

VSTUPENKY ZDE

Kojenecká móda 1. poloviny 20. století ze sbírky Miloslavy Šormové a Středočeského muzea

Hlavní název výstavy jistě napovídá, jakému tématu je věnována, ale teprve její podtitul vysvětluje, co vše bude možné spatřit na vlastní oči: zavinovačky, křestní soupravy a kojeneckou módu 1. poloviny 20. století. Pestrá škála textilu pro děti do jednoho roku věku je prezentována podle typu a funkce od běžného po slavnostní. Ten představují především půvabné soupravy ke křtu a bohatě zdobené zavinovačky z hedvábných tkanin zdobené krajkami, nebo dnes již zcela neznámé chovací šatičky, jež sloužily k uvedení miminka při společenských příležitostech. Stranou nezůstávají ani oděvní součástky typické pro venkovské prostředí, tvořené kanafasovými peřinkami či chovacími šatičkami odvozenými z lidového oděvu. Základní výbava pro novorozence, kterou tvořila košilka, kabátek a čepička, však byla ve všech sociálních prostředích obdobná, lišila se jen jemností použitého materiálu a mírou zdobnosti.

Většina vystaveného materiálu pochází z rozsáhlé textilní sbírky roztocké sběratelky Miloslavy Šormové, kterou zná veřejnost díky jejím výstavním aktivitám minulých let věnovaným kočárkům, kolébkám a dětské módě. Současná výstava je v pořadí čtvrtým projektem vzešlým ze vzájemné spolupráce mezi M. Šormovou a Středočeským muzeem a svým pojetím je zcela ojedinělá, neboť textilie nejranějšího období života člověka nejsou takto komplexně prezentovány.

Vítej mezi námi, děťátko